Curriculum Vitae

Technical Abilities

I am proficient in programming ETC Expression, ION, and Smartfade. I have quite extensive experience working with analog sound consoles and am proficient using a few digital sound consoles such as the Yamaha O1V and DiGiCo SD9. I am proficient programming sound effects on QLab, SFX, and Multiplay cue systems. During my time as an audio apprentice I also received a formal introduction to Protools, Abelton Live, and Logic Pro.

PDF Resume Download PDF Resume Download

Education

University of Minnesota Duluth Bachelor of Fine Arts Theater Emphasis Design/Technology Graduated with Departmental Distinction

Employment History

Minnesota Department of Health

Systems and Project Support Specialist

August, 2014 - Present

Chanhassen Dinner Theaters

Sound Engineer

July, 2014 - Present

ValleyFair Amusement Park

Sound Engineer

May, 2015 - October, 2015

Marshall Performing Arts Center

Staff Technician

December, 2010 - May, 2014

Lakeview Covenant Church

Audio Technician

January, 2011 - May, 2014

Internship Experience

Consumer Electronic Association

Broadcast Media Intern

January, 2014 and 2015

Minnesota Department of Health

Student Worker Paraprofessional Senior

June, 2013 - August, 2014

Guthrie Theater

Sound Intern

May, 2013 - July, 2013

Spyhop Productions

Audio Apprentice

January 2008 - May, 2008

Production Experience

This table tells my story from my very start in theater back in Junior High school, through college and into my professional career.

Production (Position)

Year

Venue

Supervisor

Grease (Sound Engineer)

2017

Chanhassen Dinner Theaters

Russ Haynes

Camelot (Sound Engineer)

2016-2017

Chanhassen Dinner Theaters

Russ Haynes

Beauty and the Beast (Sound Engineer)

2016

Chanhassen Dinner Theaters

Russ Haynes

Alls Well that Ends Well (Sound Designer)

2016

Marshall Performing Arts Center

Kate Ufema

Sister Act (Sound Engineer)

2015

Chanhassen Dinner Theaters

Russ Haynes

The Importance of Being Earnest (Sound Designer)

2015

Hopkins Downtown Park

Taylor Jensen

Mary Poppins (Sound Engineer)

2015

Chanhassen Dinner Theaters

Russ Haynes

Hello Dolly (Sound Engineer)

2014-2015

Chanhassen Dinner Theaters

Russ Haynes

Damn Yankees(Lighting Designer)

2014

Marshall Performing Arts Center

Ann Bergeron

The Little Mermaid (Electrician)

2014

Chanhassen Dinner Theaters

Sue Ellen Berger

Single and Taken(Lighting Designer)

2014

Marshall Performing Arts Center

Taylor Jensen

Off The Record Dance Concert(Programmer)

2014

Marshall Performing Arts Center

Becca Charpentier

Compleat Female Stage Beauty (Master Electrician)

2013

Marshall Performing Arts Center

Dylan Lee

Die Fledermaus (Sound Designer)

2013

Marshall Performing Arts Center

Alice Pierce

Pursed Lips Wide Eyes (Assistant Stage Manager)

2013

Dudley Experimental Theater

Becca Charpentier

Coriolana (Assistant Lighting Designer)

2013

Marshall Performing Arts Center

Sue Ellen Berger

Tales From the Bad Years (Sound Designer)

2013

Marshall Performing Arts Center

Rebecca Katz Harwood

It's a Wonderful Life (Lighting Designer)

2012

Marshall Performing Arts Center

Lee Gundershimer

White Baby (Programmer)

2012

Dudley Experimental Theater

Becca Charpentier

Do Black Patent Leather Shoes Really Reflect up? (Sound Designer)

2012

Marshall Performing Arts Center

Ann Bergeron

Cinderella (Sound Designer)

2012

Brighton Arts Council

B. Christine Ririe

Cinderella (Assistant Lighting Designer)

2012

Marshall Performing Arts Center

Mark Harvey

Medea (Lighting Designer)

2012

Dudley Experimental Theater

Ann Bergeron

Amadeus (Programmer)

2012

Duluth Playhouse

Jim Eischen

The Foreigner (Master Electrician)

2011

Marshall Performing Arts Center

Paul Blakely

Pocahontas (Programmer)

2011

Marshall School

Jim Eischen

The Laramie Project (Lighting Designer)

2011

Dudley Experimental Theater

MacKenzie McCullum

The Odyssey (Master Electrician)

2011

Marshall Performing Arts Center

Mark Harvey

Colder Than Here (Electrician)

2011

Dudley Experimental Theater

Dan Gabel

Chicago (Programmer)

2011

Duluth Playhouse

Jim Eischen

The Odyssey (Master Electrician)

2011

Marshall Performing Arts Center

Mark Harvey

Blithe Spirit (Electrician)

2011

Marshall Performing Arts Center

Scott A. Dahl

White Christmas (Programmer)

2010

Duluth Playhouse

Jim Eischen

Richard III (Carpenter)

2010

Dudley Experimental Theater

Jim Eischen

South Pacific (Sound Engineer)

2010

Marshall Performing Arts Center

Nick Gosen

25th Annual Putnam County Spelling Bee (Sound Engineer)

2010

Duluth Playhouse

Nick Gosen

Diary of Anne Frank (Lighting Designer)

2010

Skyline High School

Nick Hutchinson

Annie Get Your Gun (Stage Manager)

2009

Skyline High School

Nick Hutchinson

Beauty and The Beast (Carpenter)

2008

Skyline High School

Nick Hutchinson

Bye Bye Birdie (Sound Designer)

2008

Wasatch Jr. High

Karen Dodge

Working (Sound Designer)

2007

Skyline High School

Kyle Lewis

Honk (Sound Engineer)

2006

Babcock Theater

Erin Empey

Brigadoon (Stage Manager)

2005

Wasatch Jr. High

Karen Dodge

Once On this Island (Sound Engineer)

2005

Babcock Theater

Erin Price

Pieces of Eight (Sound Engineer)

2005

Skyline High School

Karen Dodge

Oliver (Sound Engineer)

2004

Wasatch Junior High

Karen Dodge